close
تبلیغات در اینترنت
روش درس خواندن در ایام نوروز 98
به سایت کنکوریست خوش اومدین !وارد یا عضو شوید

روش درس خواندن در ایام نوروز 98

تاریخ ارسال پست:
سه شنبه 28 اسفند 1397
نویسنده:
اميررضا انصاری

hhttp://s9.picofile.com/file/8367371968/%D8%A8%D9%86%D8%B1_%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84_2.jpg

http://s8.picofile.com/file/8337827376/Moshavere.jpg

علی رغم انتقادات بسیاری که بر روند برگزاری کنکور وارد است اما همچنان این غول پابرجاست و دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری ناگزیر باید با آن دست و پنجه نرم کنند و تقریبا یک سال عمر خود را به طور کامل به درس و کلاس های آموزشی اختصاص می‌دهند. یکی از مهم‌ترین روزهایی که تأثیر مهمی در نتیجه‌ی کنکور داوطلبان دارد، دوران «نوروز» است که می توان با برنامه ریزی صحیح هم ازایام تعطیل بهره گرفت و هم از ماراتن تحمیلی بر نظام آموزشی جانماند.

چرا باید در نوروز درس بخوانیم؟
برخلاف تصور اشتباه بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور که فکر می‌کنند فرصت‌های موجود تا کنکور برای موفقیت کافی نیست، بیش‌تر زمان موجود از ابتدای سال تا کنکور، هنوز باقی مانده است. در بسیاری از مدرسه‌ها و آموزشگاه‌ها، بیش‌تر درس‌ها تا قبل از عید به پایان می‌رسد و بعد از عید، فرصت مطالعه، بسیار بیش‌تر است.

اگر هنوز مطالعه‌ی جدی را آغاز نکرده‌اید یا ساعت مطالعه‌ نسبت به ابتدای سال، کم شده است، در دوران نوروز می‌توانید عادت مطالعه‌ی جدیدی را ایجاد کنید و یقین دارم که می‌دانید ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد، تأثیر بسیار زیادی در نتیجه‌ی کنکور دارد و شما نیازمند ساعت مطالعه‌ی بالایی در این 3ماه هستید و این عادت در دوران نوروز، ایجاد می‌شود یعنی اگر بتوانید عادت مطالعه با کمیت و کیفیت بالا را در خود ایجاد کنید، مدت‌زمان باقیمانده را نیز با قدرت، مطالعه خواهید کرد و در غیر این‌صورت، با مشکل‌های عمده‌ای مواجه خواهید شد.

در این زمان، بسیاری از داوطلبان به دلیل عادت‌های سال‌های گذشته، خوب مطالعه نمی‌کنند و به تفریح‌های مرسوم نوروزی می‌پردازند و این، فرصت خوبی برای کاهش میزان فاصله با رقیبان اصلی است.

نوروز را با برنامه پیش ببرید
اگر فرصت مطالعاتی نوروز را از 26اسفند تا 13فروردین در نظر بگیریم، در حدود 18روز، فرصت داریم. بهتر است قبل از شروع دوران مطالعاتی نوروز، برنامه‌ی دقیق و منظمی برای مطالعه، تنظیم کنید. این کار، سبب می‌شود تا احتمال انجام دادن آن، افزایش یابد. مبحثی‌هایی که در دوران نوروز باید مطالعه شود، بستگی به نوع داوطلب و شرایط تحصیلی دارد اما اگر دانش‌آموز دوره‌ پیش‌دانشگاهی هستید، بهتر است درس‌های پیش‌دانشگاهی یک و پایه را مرور کنید. درس‌های پیش‌دانشگاهی دو در اردیبهشت‌ماه (امتحان‌های ترم 2) به‌راحتی مرور خواهد شد و برای جمع‌بندی در خرداد، کافی‌ست درس‌های پیش یک و پایه را در دوران نوروز مطالعه کنید.

اگر از 18روز موجود، 12روز را به مطالعه و 6 روز را به استراحت اختصاص دهیم و هر روز در حدود 10ساعت مطالعه کنیم، چیزی در حدود 120ساعت، مطالعه خواهیم داشت که می‌تواند تغییر زیادی در نتیجه‌ کنکور ایجاد کند.

در فرصت 12روز مطالعه‌ عید که باید به‌مرور درس‌های پیش یک و پایه اختصاص یابد، بهتر است با استفاده‌ از روش «مرور سریع»، کل درس‌های مورد نظر، مطالعه شود. نیازی نیست در هر درس، وقت زیادی را صرف مطالعه‌عمیق و جزئی کنید چراکه مرور کلی مطالب، مهم‌تر از جبران ضعف‌های عمده است و سعی کنید هر روز، 2 واحد مطالعاتی را به‌طور کامل، خالی (بدون برنامه) در نظر بگیرید تا در صورتی که فرصت‌های پیش‌بینی شده، نیاز شما را برطرف نکرد، بتوانید به‌راحتی آن‌ها را در زمان آزاد خود جبران کنید.

بهترین مکان و زمان مطالعه در نوروز
یکی از مشکل‌های بزرگ داوطلبان کنکور در دوران نوروز، دید و بازدیدهای نوروزی و عوامل حواس‌پرتی محیطی است که به‌طور معمول در خانه وجود دارد.

محل مطالعه‌ خود را به مکان ساکتی مانند منزل یکی از اقوام که در آن رفت‌وآمدِ کم‌تری وجود دارد، منتقل کنید تا در آن‌جا به‌راحتی مطالعه کنید و اگر امکان این کار را ندارید، باید ابتدا ساعت دید و بازدیدها را حدس بزنید و یا از خانواده بخواهید که آن‌ها را به‌طور تقریبی (نه به‌طور دقیق) معین کنند سپس ساعت مطالعه‌ خود را براساس زمانی که محیط خانه، ساکت است، تنظیم کنید.

انرژی خود را برای رسیدن به خط پایان حفظ کنید
تصور اشتباه بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور این است که اگر شب و روز فقط درس بخوانند، نتیجه‌ خوبی خواهند گرفت درحالی که داوطلبان موفق کنکورهای سال‌های گذشته، بر این باورند که داشتن انرژی مطلوب و حفظ آن تا روز کنکور، عامل بسیار مهمی بوده است و حفظ و تقسیم انرژی، از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.

باید در هفته، حدود 3 تا 6 ساعت را فقط به خودتان اختصاص دهید و بدون کنکور، زندگی کنید. لذت ببرید و انرژی هفته‌ بعد را تأمین کنید. اما بسیار مهم است که فکر کنید و کاری را که از آن لذت می‌برید، در برنامه‌ خود قراردهید.

رسیدن به قله‌ موفقیت در هر مرحله‌ای، نیازمند زمان است و باید صبور باشید و در هر مرحله فقط کمی رشد را از خود، انتظار داشته باشید و یادتان باشد که دیگران هم درحال درس‌خواندن هستند، پس اگر حتی جایگاه خود را حفظ کردید، به معنی این است که مساوی با دیگران، تلاش کرده‌اید.

نکات مهم

 

1- شاید اولین سؤالی که به ذهن می‌رسد، تعداد روزهایی است که می‌توان به دید و بازدید و مسافرت در این ایام عید پرداخت. توصیه می‌شود تا حد امکان بیش از 2 الی 3 روز را به این امر اختصاص ندهید. تا فرصت کافی برای مرور تمامی مباحث مورد نظر داشته باشید. این امر موجب می‌شود تا هم در آزمون پیش‌رو در فروردین ماه موفق‌تر عمل کنید و هم زمان مناسبی است تا به اشکالات علمی خود پی‌برده و آن‌ها را در فرصت باقی مانده بر طرف کنید.

2- با توجه به محدود بودن تعداد روزهایی که در ایام عید در اختیار داریم، نمی‌توان همه‌ی مباحث کنکوری را پوشش داد. اولویت نخست شما، همان برنامه‌ی آزمون 26 فروردین ماه (دروس سال سوم دبیرستان) باشد که حدود نیمی از مباحث کنکور را شامل می‌شود. یادتان باشد پرداختن به سایر مباحث غیر آزمون در صورتی مفید خواهد بود که شما تسلط کافی روی مباحث آزمون 26 فروردین ماه داشته باشید.

3- دقت کنید هر چقدر برنامه‌ی مطالعاتی شما با روند برنامه‌ی آزمون‌ها یکی باشد و از طرفی در برنامه‌ی خود تست زنی کافی و مرورهای به موقع هم داشته باشید، شک نکنید که جزو افرادی خواهید بود که در کنکور نسبت به نتایج فعلی کنکورهای آزمایشی، رتبه‌ی بهتری کسب خواهید کرد.

4- نگرانی اکثر دانش‌آموزان در ایام عید، سایر مباحث مانده‌ای است که فرصت مطالعه‌ی آن‌ها در این ایام نیست. ابتدا لازم است بدانید حتی رتبه‌های سه رقمی کنکور هم، ممکن است نتوانند تمامی مباحث درسی خود را تا آخر اردیبهشت به اتمام برسانند. از طرفی فرصت ارد‌یبهشت‌ماه برای مباحث مانده شما کم نبوده و در این ماه می‌توانید با خیال راحت به مطالعه‌ی آن مباحث بپردازید.

5- قبل از این‌که شروع به برنامه‌ریزی و پخش مباحث درسی در طول روزهای برنامه‌ی درسی خود کنید، ابتدا باید یک تحلیل و ارزیابی سریع از روند آزمون‌های گذشته خود داشته باشید و مباحث را با توجه به میزان تسلط خود به سطوح ضعیف، متوسط و قوی تقسیم‌بندی کنید و با توجه به سطح هر مبحث، استراتژی مطالعاتی مختص آن را پیاده کنید.

6- برای مباحث ضعیف‌تر، بهتر است که دوباره جزوه و کتاب درسی را به دقت مطالعه کرده و سپس تست‌زنی آن را انجام دهید. در مباحث متوسط، مرور سریع‌تر جزوه درسی و سپس پرداختن به تست‌های مرتبط توصیه می‌شود. مرور خلاصه‌ها و پرداختن به تست‌های غلط، نزده و مهم علامت زده شده در دفترچه آزمون‌ها و کتاب‌های تستی در رابطه با مباحث قوی، می‌تواند مفید‌تر باشد.

7- تکمیل خلاصه‌های درسی در این ایام، بعدها کمک بزرگی به شما در یک هفته مانده به کنکور خواهد کرد. دقت کنید که خلاصه‌ها با توجه به ماهیت هر درس و مبحثی، می‌تواند ساختار متفاوتی داشته باشد. به طور مثال می‌توان در دروس یا مباحثی که بیش‌تر مشکل دارید یا خیلی زود آنها را فراموش می‌کنید اقدام به این کار کنید و یا این‌که نوشتن تمامی فرمول‌های اصلی و فرعی یک مبحث در یک صفحه بهتر از نداشتن هیچ گونه خلاصه‌ای از آن است.

کلمات کلیدی

کنکور

کنکور 98

کنکوریست

سایت کنکور

کنکور 1398

نوروز

عید

نوروز 98

عید 1398

کنکور نوروز

روش مطالعه

روش درس خواندن

درس تعطیلات عید

مشاوره درسی

نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
مطالب مرتبط